SOTC0227F5R00KZ
DigiKey Part Number
4506-SOTC0227F5R00KZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOTC0227F5R00KZ
Description
300W SOT227 5 OHM 1%
Detailed Description
5 Ohms ±1% 300W Thick Film Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Resistance
5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
300W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C