RTCS1000B050Z00
DigiKey Part Number
4506-RTCS1000B050Z00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTCS1000B050Z00
Description
Shunt 1000A 0.05V 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Series
Features
Current Sense
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
5.886" L x 2.500" W (149.50mm x 63.50mm)
Resistance
50 µOhms
Height - Seated (Max)
1.008" (25.60mm)
Tolerance
±0.1%