RTBS0150B100Z00
DigiKey Part Number
4506-RTBS0150B100Z00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTBS0150B100Z00
Description
SHUNT 150A 0.1V 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
666.67 µOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Mfr
Features
Current Sense
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Box
Size / Dimension
6.693" L x 1.575" W (170.00mm x 40.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Resistance
666.67 µOhms
Lead Style
M3 Threaded; M8 Threaded
Tolerance
±0.1%
Package / Case
Rectangular Case
Composition
Metal Element
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C