MFCR1206F7R50QHR
DigiKey Part Number
4506-MFCR1206F7R50QHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-MFCR1206F7R50QHRCT-ND - Cut Tape (CT)
4506-MFCR1206F7R50QHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFCR1206F7R50QHR
Description
7.5 OHM 1% 1W 50PPM/C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)