CNY17-1-W60E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
LITEON
Isocom Components 2004 LTD
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 990
In Stock: 42
In Stock: 65
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP
CNY17-1-W60E
DigiKey Part Number
CNY17-1-W60E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNY17-1-W60E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CNY17-1-W60E Models
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Manufacturer
Broadcom Limited
Current - Output / Channel
150mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
300mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
40% @ 10mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
80% @ 10mA
Package / Case
6-DIP (0.400", 10.16mm)