CNY17-1-300E
DigiKey Part Number
516-CNY17-1-300E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNY17-1-300E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Manufacturer
Broadcom Limited
Current - Output / Channel
150mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
300mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
40% @ 10mA
Mounting Type
Surface Mount
Current Transfer Ratio (Max)
80% @ 10mA