5962-8981001PA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 30
In Stock: 9
Optoisolator Darlington Output 1500VDC 1 Channel 8-DIP
5962-8981001PA
DigiKey Part Number
5962-8981001PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5962-8981001PA
Description
OPTOISOLTR 1.5KV 1CH DARL 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Max)
20V
Manufacturer
Current - Output / Channel
40mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
10 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
110mV
Voltage - Isolation
1500VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Transfer Ratio (Min)
200% @ 5mA
Mounting Type
Through Hole
Turn On / Turn Off Time (Typ)
2µs, 8µs
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)