VM801P43A-BK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
4D Systems Pty Ltd
In Stock: 73
Datasheet
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, USB 4.3" (109.22mm) 480 x 272
VM801P43A-BK
DigiKey Part Number
768-1243-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM801P43A-BK
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
111.50mm W x 73.50mm H
Manufacturer
Bridgetek Pte Ltd.
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Obsolete
Interface
I2C, SPI, USB
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT801
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)