N100-70/2-009
DigiKey Part Number
5703-N100-70/2-009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N100-70/2-009
Description
O-RING BUNA-N BLACK -9
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
O-Ring Buna N (Nitrile NBR) Black 70 Shore A -009
Category
Cross Section Shape
Round
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Diameter - Inside
0.208" (5.28mm)
Series
Width / Cross Section
0.070" (1.78mm)
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Hardness
70 Shore A
Material
Buna N (Nitrile NBR)
Operating Temperature
-40°C ~ 121°C