B5015M12B
DigiKey Part Number
59-B5015M12B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B5015M12B
Description
BLOWER 12VDC 51.6X15MM
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 50mm L x 50mm H Ball 3.8 CFM (0.106m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
39.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.32 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.110A
Air Flow
3.8 CFM (0.106m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.650 in H2O (161.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C