5025HH12B
DigiKey Part Number
59-5025HH12B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5025HH12B
Description
FAN 12VDC 50X25MM LOCK ROTOR
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Ball 22.1 CFM (0.619m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
39.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.48 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.290A
Air Flow
22.1 CFM (0.619m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C