TC33X-2-203G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 2 663
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 3 801
Datasheet
20 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
TC33X-2-203G
DigiKey Part Number
118-TC33X-2-203GTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-TC33X-2-203GCT-ND - Cut Tape (CT)
118-TC33X-2-203GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC33X-2-203G
Description
TRIMMER 20K OHM 0.15W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC33X-2-203G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±25%