SSD-1000A-C-T
DigiKey Part Number
118-SSD-1000A-C-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-1000A-C-T
Description
CURRENT SENSOR SWITCH 1000A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1000A 1 Channel Current Switch Unidirectional
Category
Output
CAN Bus
Mfr
Frequency
DC ~ 5kHz
Series
Linearity
±0.1%
Accuracy
±0.1%
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Current - Supply (Max)
15mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C