SRU8045A-3R5Y
DigiKey Part Number
SRU8045A-3R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8045A-3R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8045A-3R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8045A-3R5Y
Description
FIXED IND 3.5UH 5A 25 MOHM SMD
Detailed Description
3.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 25mOhm Max 4-SMD
EDA/CAD Models
SRU8045A-3R5Y Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
4-SMD
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
5A