SRU8043-6R8Y
DigiKey Part Number
118-SRU8043-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU8043-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU8043-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.8 A 22.4mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU8043-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
22.4mOhm
Series
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A