SRU5018-150Y
DigiKey Part Number
SRU5018-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU5018-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU5018-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU5018-150Y
Description
FIXED IND 15UH 950MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 100mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU5018-150Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Series
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA