SRR3011-101YL
DigiKey Part Number
SRR3011-101YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR3011-101YLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR3011-101YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3011-101YL
Description
FIXED IND 100UH 180MA 3.6 OHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 3.6Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR3011-101YL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
39 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
150mA