SRR1280-120M
DigiKey Part Number
SRR1280-120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280-120MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280-120MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280-120M
Description
FIXED IND 12UH 5.6A 28 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.6 A 28mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280-120M Models
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Series
Q @ Freq
26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.6A