SRR1260-100M
DigiKey Part Number
SRR1260-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-100M
Description
FIXED IND 10UH 5.5A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 20mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260-100M Models
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Q @ Freq
32 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A