SRR1208-151YL
DigiKey Part Number
SRR1208-151YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1208-151YLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1208-151YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-151YL
Description
FIXED IND 150UH 1.3A 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 240mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1208-151YL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Q @ Freq
14 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.72A