SRR1206-151KL
DigiKey Part Number
SRR1206-151KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1206-151KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1206-151KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-151KL
Description
FIXED IND 150UH 900MA 320 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 320mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1206-151KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
320mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A