SRR1005-1R5M
DigiKey Part Number
SRR1005-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1005-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 3.6A 20 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.6 A 20mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1005-1R5M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Q @ Freq
25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
7A