SRP6530A-5R6M
DigiKey Part Number
118-SRP6530A-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP6530A-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP6530A-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6530A-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 5.8A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Inductor 5.8 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6530A-5R6M Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
21 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
10.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)