SRP6060FA-6R8M
DigiKey Part Number
SRP6060FA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6060FA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6060FA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6060FA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 9A 20.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 20.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6060FA-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
20.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.2A