SRP6030CA-1R2M
DigiKey Part Number
SRP6030CA-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6030CA-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6030CA-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6030CA-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 16A 7.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 16 A 7.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6030CA-1R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
47MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
22A