SRP5015TA-100M
DigiKey Part Number
SRP5015TA-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5015TA-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5015TA-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5015TA-100M
Description
FIXED IND 10UH 2A 235 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 235mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5015TA-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
235mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A