SRP4020TA-3R3M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 3.5A 76 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 76mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4020TA-3R3M Models
DC Resistance (DCR)
76mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)