SRP4020TA-1R5M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 42mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4020TA-1R5M Models
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
62MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)