SRP3012TA-8R2M
DigiKey Part Number
118-SRP3012TA-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3012TA-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3012TA-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012TA-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.2A 463 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 463mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP3012TA-8R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
463mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
26MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A