SRP2512-1R0M
DigiKey Part Number
SRP2512-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP2512-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP2512-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2512-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 3.4A 49 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 49mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP2512-1R0M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
49mOhm Max
Series
Q @ Freq
39 @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A