SRP1265A-100M
DigiKey Part Number
SRP1265A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1265A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1265A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265A-100M
Description
FIXED IND 10UH 10A 16.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 16.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1265A-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
16.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
15.5A