SRP1038WA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1038WA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038WA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038WA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038WA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 18A 6.1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 18 A 6.1mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
6.1mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
26MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
19A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)