SRN8040-100M
DigiKey Part Number
SRN8040-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN8040-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN8040-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN8040-100M
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 50mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN8040-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A