SRN5040TA-100MP
DigiKey Part Number
118-SRN5040TA-100MPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-100MP
Description
FIXED IND 10UH 2.2A 50MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.2 A 50mOhm
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
50mOhm
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
26MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)
Current - Saturation (Isat)
2.52A