SRN4012T-2R2M
DigiKey Part Number
SRN4012T-2R2M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4012T-2R2M-CT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4012T-2R2M-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012T-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 60mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN4012T-2R2M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Series
Q @ Freq
6 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A