SRN4012T-1R0M
DigiKey Part Number
SRN4012T-1R0M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4012T-1R0M-CT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4012T-1R0M-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012T-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 42mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4012T-1R0M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
42mOhm
Series
Q @ Freq
6 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A