SRF1280-681M
SRF1280-681M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-681M
DigiKey Part Number
SRF1280-681MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-681MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-681MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-681M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 680UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 2.72 mH Inductance - Connected in Series 680 µH Inductance - Connected in Parallel 1.296Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 760 mA Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1280-681M Models
Category
Current Saturation - Parallel
1.39 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
697 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
1.296Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
4.888Ohm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
680 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
2.72 mH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
760 mA
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
380 mA