SRF1280-3R3Y
SRF1280-3R3Y
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-3R3Y
DigiKey Part Number
SRF1280-3R3YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-3R3YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-3R3YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-3R3Y
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 13.2 µH Inductance - Connected in Series 3.3 µH Inductance - Connected in Parallel 11mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 10.4 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-3R3Y Models
Category
Current Saturation - Parallel
21.5 A
Current Saturation - Series
10.8 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
11mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
40mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
3.3 µH
Inductance - Connected In Series
13.2 µH
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
10.4 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
5.23 A