SRF0703-4R7M
SRF0703-4R7M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-4R7M
DigiKey Part Number
SRF0703-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-4R7M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 18.8 µH Inductance - Connected in Series 4.7 µH Inductance - Connected in Parallel 40.6mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 3.09 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703-4R7M Models
Category
Current Saturation - Parallel
3.78 A
Current Saturation - Series
1.89 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
40.6mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
242mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
4.7 µH
Inductance - Connected In Series
18.8 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
3.09 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
1.55 A