SRF0703-471M
SRF0703-471M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-471M
DigiKey Part Number
SRF0703-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-471M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 470UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 1.88 mH Inductance - Connected in Series 470 µH Inductance - Connected in Parallel 2.82Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 350 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703-471M Models
Category
Current Saturation - Parallel
370 mA
Current Saturation - Series
180 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
2.82Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series
11.22Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
470 µH
Inductance - Connected In Series
1.88 mH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
350 mA
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
173 mA