SRF0703-330M
SRF0703-330M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-330M
DigiKey Part Number
SRF0703-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-330M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 132 µH Inductance - Connected in Series 33 µH Inductance - Connected in Parallel 240mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.31 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703-330M Models
Category
Current Saturation - Parallel
1.35 A
Current Saturation - Series
680 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
240mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
1Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
33 µH
Inductance - Connected In Series
132 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
1.31 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
653 mA