SPB0705-72NM
DigiKey Part Number
118-SPB0705-72NMTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SPB0705-72NMCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SPB0705-72NMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB0705-72NM
Description
FIXED IND 72NH 43A 0.35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 nH Shielded Inductor 43 A 0.35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPB0705-72NM Models
Category
Current - Saturation (Isat)
65A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.35mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.232" L x 0.256" W (5.90mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)