SMLJ40CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
64.5V Clamp 46.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMLJ40CA-Q
DigiKey Part Number
SMLJ40CA-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ40CA-Q
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ40CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V