SMCJ17CA
DigiKey Part Number
SMCJ17CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ17CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ17CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 54.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ17CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V