SMBJ43CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ43CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ43CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ43CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CA-Q
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ43CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.7A