SMBJ220A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
356V Clamp 1.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ220A-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ220A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ220A-Q
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.7A