SMBJ15CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ15CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ15CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ15CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ15CA-Q
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ15CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A