SMAJ8.5A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMAJ8.5A-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ8.5A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ8.5A-Q
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V