SMAJ60CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 344 021
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
96.8V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMAJ60CA
DigiKey Part Number
SMAJ60CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ60CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ60CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ60CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V