SMAJ51CA
DigiKey Part Number
SMAJ51CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ51CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ51CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ51CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V